| Manufacturer: |
Episode
|
| Model: | EA-AMP-2D-150A |
| Category: | Amplifiers |
| Subcategory: | Stereo (2-Channel) |
| Status: | Discontinued |
| Part Number: | |
| Long Description: | This Episode Digital Amplifier features two channels at a powerful 150 watts per channel RMS, making it the perfect fit for stereo applications. With audio sensing turn-on, loop outputs, adjustable gain control and bridgeable outputs, this amp offers the versatility required for today's sophisticated audio systems. |
| Features: | |
|
|
| Product URL: | https://www.snapav.com/shop/en/snapav/episode-reg%3B-digital-stereo-amplifier-with-150-watts-x-2-channels-ea-amp-2d-150a |
| Height: | 4.00 in |
| Width: | 17.00 in |
| Depth: | 13.00 in |
| Weight: | 17.00 lbs |
| BTU: | 0.00 |
| Volts: | Volts |
| Rack Mounted: | Yes |
| Rack Units: | 2.0 |
| Phase: | Finish |
| Labor Hours: | 1.00 |
| Inputs | |||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
| Outputs | |||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Front Panel Thumbnail 50 x 50 front panel thumbnail image |
|
Front Panel Image 300 x 250 full front panel image |
|
Back Panel Image 300 x 250 full back panel image |
![]() |
Spec Sheet |
![]() |
User Manual |