| Manufacturer: |
JBL Synthesis
|
| Model: | 880 ARRAY |
| Category: | Speakers |
| Subcategory: | Center Channel |
| Status: | Discontinued |
| Part Number: | N880 ARRAY BG |
| Long Description: | The 880 Array is a three-way dedicated center loudspeaker featuring dual Array 8C 200mm 8" polymer-treated pulp-cone drivers with 38mm 1-1/2" copper edge-wound voice coils, the 045Ti 25mm 1" pure-titanium compression driver and the 435AL 75mm 3" Aquaplastreated aluminum-dome compression driver |
| Features: | |
|
|
| Product URL: | http://www.jblsynthesis.com/productdetail/id-880-array.html |
| Height: | 12.30 in |
| Width: | 28.80 in |
| Depth: | 11.00 in |
| Weight: | 46.00 lbs |
| BTU: | 0.00 |
| Volts: | Volts |
| Rack Mounted: | No |
| Rack Units: | 0.0 |
| Phase: | Finish |
| Labor Hours: | 0.50 |
| Inputs | |||||||||||||
|
|||||||||||||
| Outputs | |||||||||||||
| No Outputs | |||||||||||||
|
|
Front Panel Thumbnail 50 x 50 front panel thumbnail image |
|
Front Panel Image 300 x 250 full front panel image |
|
Perspective View Image 300 x 250 full back perspective view image |
![]() |
Spec Sheet |
![]() |
User Manual |