| Manufacturer: | J-Tech Digital |
| Model: | JTDAT5CH |
| Category: | Signal Distribution |
| Subcategory: | Signal Converters |
| Status: | Current |
| Part Number: | |
| Long Description: | This device extracts the digital audio signal from the HDMI input and converts it to 2 channel analog stereo output or 5.1 channel Audio outputs. |
| Features: | |
|
|
| Product URL: | https://jtechdigital.com/product/jtech-audio-extractor-1080p-jtdat5ch/ |
| Height: | 1.00 in |
| Width: | 3.00 in |
| Depth: | 0.00 in |
| Weight: | 0.31 lbs |
| BTU: | 0.00 |
| Volts: | Volts |
| Rack Mounted: | No |
| Rack Units: | 0.0 |
| Phase: | Finish |
| Labor Hours: | 0.25 |
| Inputs | |||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Outputs | |||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
|
|
Front Panel Thumbnail 50 x 50 front panel thumbnail image |
|
Front Panel Image 300 x 250 full front panel image |
|
Back Panel Image 300 x 250 full back panel image |
![]() |
User Manual |