| Manufacturer: | Brivo Systems |
| Model: | B-ACS6008-E |
| Category: | Access Control |
| Subcategory: | Control Panels & Controllers |
| Status: | Current |
| Part Number: | |
| Long Description: | Brivo control panels are the supporting components of your Brivo access control platform. The ACS6000 control panels are provided in two models. The ACS6000-E is used with Brivo Access and the ACS6000-A is used with the Brivo Onsite Server. The expansion boards are common to all control panel types. ACS6000 components are backward compatible with our ACS5000 line of control panels. |
| Features: | |
|
|
| Product URL: | https://www.brivo.com/products/control-panels/ |
| Height: | 17.28 in |
| Width: | 15.63 in |
| Depth: | 3.50 in |
| Weight: | 0.00 lbs |
| BTU: | 0.00 |
| Volts: | Volts |
| Rack Mounted: | No |
| Rack Units: | 0.0 |
| Phase: | Finish |
| Labor Hours: | 2.00 |
| Inputs | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Outputs | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Front Panel Thumbnail 50 x 50 front panel thumbnail image |
|
Front Panel Image 300 x 250 full front panel image |
![]() |
Spec Sheet |