| Manufacturer: | Brivo Systems |
| Model: | B-ACS6000-EXP |
| Category: | Access Control |
| Subcategory: | Accessories |
| Status: | Current |
| Part Number: | |
| Long Description: | Brivo ACS6000 Expansion Chassis (Accommodates two (2) expansion boards) Compatible with all Brivo ACS000 and ACS6000 series panels 1 - Internal Power Supply (Does not support power for electronic locks) 1 - Plug-in Transformer 1 - 12v 7.0 Ah Sealed Lead Acid Battery. |
| Features: | |
|
|
| Product URL: | https://www.brivo.com/products/control-panels/ |
| Height: | 17.28 in |
| Width: | 15.63 in |
| Depth: | 3.50 in |
| Weight: | 0.00 lbs |
| BTU: | 0.00 |
| Volts: | Volts |
| Rack Mounted: | No |
| Rack Units: | 0.0 |
| Phase: | Finish |
| Labor Hours: | 0.50 |
| Inputs | |
| No Inputs | |
| Outputs | |
| No Outputs |
|
|
Front Panel Thumbnail 50 x 50 front panel thumbnail image |
|
Front Panel Image 300 x 250 full front panel image |
![]() |
Spec Sheet |