| Manufacturer: | Kinetics Noise Control |
| Model: | ISOBACKER |
| Category: | Acoustic Treatments |
| Subcategory: | Sound Proofing Materials |
| Status: | Discontinued |
| Part Number: | |
| Long Description: | The Kinetics Model IsoBacker is specifically designed to maintain high acoustical ratings in fire rated walls. It is easy to apply and will stay resilient (will not harden). Model IsoBacker is UL classified for both metallic and non-metallic outlet boxes to prevent the spread of smoke, fire and toxic gases. The putty pads are sized to cover standard size outlet boxes and are designed to work with Kinetics Model IsoMax sound clips and other sound rated wall assemblies. |
| Features: | |
|
|
| Product URL: | http://www.kineticshometheater.com/products/isobacker.html |
| Height: | 0.00 in |
| Width: | 0.14 in |
| Depth: | 0.00 in |
| Weight: | 0.00 lbs |
| BTU: | 0.00 |
| Volts: | Volts |
| Rack Mounted: | No |
| Rack Units: | 0.0 |
| Phase: | Finish |
| Labor Hours: | 1.00 |
| Inputs | |
| No Inputs | |
| Outputs | |
| No Outputs |
|
|
Front Panel Thumbnail 50 x 50 front panel thumbnail image |
|
Front Panel Image 300 x 250 full front panel image |
![]() |
Spec Sheet |
![]() |
User Manual |