| Manufacturer: | Z-Line Designs |
| Model: | ZL0292-50M29U |
| Category: | Mounts |
| Subcategory: | TV Mounts |
| Status: | Current |
| Part Number: | |
| Long Description: | This contemporary TV stand features real wood veneer in a warm espresso finish with black tempered safety glass and chrome cylinder supports. Mount system features three unique ways to display the television. Includes a universal hardware mounting kit. Accommodates most LCD / Plasma TV's up to 60." Low Profile wall mount stands only .7" from the wall. Features open shelves for proper air circulation and wire management for hiding cords and cables. |
| Features: | |
|
|
| Product URL: | https://www.z-linedesigns.com/products/zl0292-50m29u |
| Height: | 56.50 in |
| Width: | 50.00 in |
| Depth: | 21.00 in |
| Weight: | 0.00 lbs |
| BTU: | 0.00 |
| Volts: | Volts |
| Rack Mounted: | No |
| Rack Units: | 0.0 |
| Phase: | Finish |
| Labor Hours: | 1.00 |
| Inputs | |
| No Inputs | |
| Outputs | |
| No Outputs |
|
|
Front Panel Thumbnail 50 x 50 front panel thumbnail image |
|
Front Panel Image 300 x 250 full front panel image |
![]() |
User Manual |