| Manufacturer: | MultiTaction |
| Model: | MT555UTB |
| Category: | Display Devices |
| Subcategory: | TVs |
| Status: | Discontinued |
| Part Number: | |
| Long Description: | MultiTaction UTB is the worlds first and only interactive display with an ultra-thin bezel LCD. Modular and stackable, MultiTaction Ultra Thin Bezel displays are ideal for building huge near seamless interactive installations of any form and size. The new 55" UTB dramatically minimizes the visible bezel. With a 1.9 mm (0.07") bezel in the bottom and left side of the display, and a 3.8 mm (0.15") bezel on the top and right side, UTB boasts the smallest possible intrusion to the visible surface area, with an average mullion of only 5.7 mm from pixel to pixel. |
| Features: | There are no features associated to this product. |
| Product URL: | http://www.multitaction.com/products/displays/ultra-thin-bezel/ |
| Height: | 27.00 in |
| Width: | 47.80 in |
| Depth: | 7.90 in |
| Weight: | 88.18 lbs |
| BTU: | 0.00 |
| Volts: | Volts |
| Rack Mounted: | No |
| Rack Units: | 0.0 |
| Phase: | Finish |
| Labor Hours: | 1.00 |
| Inputs | |||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||
| Outputs | |||||||||||||||||||||||||||||
| No Outputs | |||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Front Panel Thumbnail 50 x 50 front panel thumbnail image |
|
Front Panel Image 300 x 250 full front panel image |
|
Back Panel Image 300 x 250 full back panel image |
|
Back Panel Image 300 x 250 full back panel image |
![]() |
Spec Sheet |